روانشناسی

دکتر فائزه عسکری
 
استادیار گروه روانشناسی
دکتری تخصصی امور تربیتی و مشاوره
دریافت رزومه (بزودی)

اهداف تاسیس رشته و مقاطع تحصیلی و برنامه گروه به تفکیک رشته تحصیلی

روانشناسی علمی است که در آن به بررسی رویدادهای ذهنی و درونی مانند افکار و احساسات و خاطرات فرد می‌پردازد. در علم روانشناسی با در نظر گرفتن نیازهای طبیعی و روحی انسان و تحلیل رفتارها و فرآیندهای ذهنی و با توجه به یافته‌های علمی به بررسی دقیق ساختار روحی و عاطفی انسان می‌پردازد.

روانشناسی علمی نو ظهور است و هنوز مراحل تکاملی خود را می‌گذراند.با وجود اینکه گستردگی مباحث علم روانشناسی بسیار است و زمینه‌های مطالعاتی بسیاری را شامل می‌شود اما بازهم به طور مستمر به دلیل تنوع رفتارهای انسانی زمینه‌های تازه ای در حال پدید آمدن هستند.

روان‌شناسی بالینی: خدمات تشخیص و درمان (روان‌درمانی‌) به بیماران دارای رفتارهای نابهنجار مثل افسردگی‌، اضطراب‌، وسواس‌، و غیره شامل این گرایش می‌شود که این خدمات در سه زمینه‌‌ی تشخیص‌، درمان و پیشنهاد روش‌هایی برای پیشگیری از معضلات و ناهنجاری‌های رفتاری ارائه می‌شود.

روان‌شناسی عمومی: به مطالعه‌‌ی کلیات مباحث روان‌شناسی می‌پردازد.

روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی: کاربرد یافته‌های روان‌شناسی در رابطه با کودکان استثنایی (تیزهوشان و معلولین جسمانی‌) را شامل می شود‌.

توانایی‌های لازم برای رشته‌ی روان‌شناسی:

در رشته روانشناسی دروسی مانند زیست شناسی و شیمی از اهمیت بالایی برخوردار هستندو توصیه می‌شود داوطلبان پایه قوی از این ۲ درس داشته باشند. این رشته بین داوطلبان گروه انسانی و تجربی و ریاضی مشترک بوده و از هر سه گروه آزمایشی دانشجو پذیرفته می‌گردد.از دیگر نیازمندی‌های این رشته تقویت دروسی مانند زبان انگلیسی، ریاضی و همچنین آمار می‌باشد.همچنین تحصیل در این رشته نیازمندی بینش عمیقی نسبت به محیط جامعه و رفتارها و واکنش‌های اطرافیان می‌باشد تا بتواند به بررسی ویژگی‌های رفتاری افراد مختلف بپردازد.

معرفی رشته

دریافت سرفصل درسی گروه روانشناسی